Zadania kierownika
- Pełnienie nadzoru organizacyjnego i pedagogicznego nad przebiegiem praktycznej nauki zawodu. (opracowanie planu praktyk zawodowych)
- Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w technikach i zasadniczej szkole zawodowej.
- Przygotowanie harmonogramu praktyk zawodowych ze szczególnym uwzględnieniem: liczebności grup wynikającej ze stosowania przepisów BHP, wykazu prac wzbronionych młodocianym, a także warunków lokalowych i technicznych w miejscu odbywania praktyk.
- Ustalanie z zakładami pracy miejsc odbywania praktyk zawodowych.
- Wizytowanie uczniów na praktykach zawodowych i prowadzenie arkuszy spostrzeżeń i uwag nt jakości odbywanych przez uczniów praktyk.
- Nadzór nad zajęciami praktycznymi w CKP Dobrzechów.
- Organizacja i kontrola praktycznych zajęć specjalistycznych.
- Terminowe opracowywanie materiałów sprawozdawczych z praktycznej nauki zawodu.
- Współdziałanie z radą pedagogiczną w zakresie szkolenia praktycznego.
- Współdziałanie z rodzicami w zakresie szkolenia praktycznego.
- Organizacja wyposażenia i zaopatrzenia CKP w materiały dydaktyczne.
- Ustalanie terminów kursów zawodowych dla uczniów klas wielozawodowych.
- Sporządzanie umów o kształcenie zawodowe z ośrodkami Doskonalenia Zawodowego dla uczniów klas wielozawodowych.
- Wypełnianie dokumentacji pedagogicznej dotyczącej ocen (klasyfikacji) z praktyk zawodowych oraz zajęć praktycznych pracowników młodocianych.
- Reprezentowanie szkoły w kontaktach z pracodawcami młodocianych pracowników.
- Udzielanie konsultacji w zakresie prawa pracy w celu nauki zawodu z obowiązującymi przepisami.
Praktyka dla uczniów Technikum
Obowiązkiem kierownika szkolenia praktycznego jest zapoznanie, na początku roku szkolnego, uczniów ze szczegółowymi wymaganiami edukacyjnymi, wynikającymi z realizowanego programu praktyk oraz sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych.
Kierownik szkolenia praktycznego zobowiązany jest do przedstawienia powyższego regulaminu każdej klasie nie później niż tydzień przed rozpoczęciem praktyki zawodowej
Praktyczna nauka zawodu w klasach wielozawodowych
Praktyczna nauka zawodu organizowana jest dla młodocianych pracowników w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do złożenia egzaminu na czeladnika oraz podjęcia pracy w danym zawodzie.
Kierownik szkolenia praktycznego zapewnia na początku roku nauki w szkole uczniom dostęp dz szczegółowych wymagań edukacyjnych wynikających z programu praktyk oraz zapoznaje ich z regulaminem praktycznej nauki zawodu.